Указ Зеленського про «звільнення» Тупицького можуть визнати незаконним, але суд не поновить його на посаді

06.04.2021
Указ Зеленського про «звільнення» Тупицького можуть визнати незаконним, але суд не поновить його на посаді

Верховний Суд скасує Указ президента Зеленського про звільнення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна з посади суддів Конституційного суду України, як протиправний.

Водночас, суд не зможе поновити їх на посаді через складну процедуру призначення суддів КСУ. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів керуючий партнер адвокатського об’єднання «Радзієвський і партнери» Юрій Радзієвський.

Експерт зазначив, що протиправність Указу Президента №124/2021 не викликає жодних сумнівів. Він нагадав, що в Україні діє система «стримувань і противаг», яка розподіляє повноваження між різними гілками влади і направлена на недопущення домінування однієї гілки влади над іншою. З огляду на це, Президент має право призначати суддів КСУ, але не має права їх звільняти.

«Очевидно, що скасування указу про призначення суддів є їх завуальованим звільненням, адже призводить до аналогічних наслідків. До того ж, указ Президента про призначення судді КСУ носить разовий характер застосування і був реалізований шляхом видачі на його підставі наказу про призначення та встановлення посадового окладу. Тобто цей указ було виконано і він втратив чинність як акт індивідуальної дії, що виключило можливість його подальшого скасування»— Юрій Радзієвський, адвокат

Юрист нагадав, що в судовій практиці уже виникали питання наявності у Президента повноважень скасовувати Укази щодо кадрових призначень. Зокрема, він навів приклад справи №5/573 (2а-13995/08) про скасування Указу Президента України від 3 квітня 2008 року №297/2008.

«За результатами розгляду цієї справи, суди винесли наступні висновки: «…Конституцією України та спеціальною нормою права, а саме Законом України «Про Конституційний Суд України», не передбачено повноважень Президента України щодо видання Указу про скасування Указу про призначення суддів Конституційного Суду України з підстави порушення процедури вступу на посаду. Таким чином, відповідач видав Указ №297/2008 від 3 квітня 2008 року поза межами повноважень, визначених Конституцією та законами України…». Отже, Указ Президента Зеленського №124/2021 про скасування указів про призначення Тупицького і Касмініна суддями КСУ, є протиправним. Його можна і треба оскаржувати у Верховному Суді України»— Юрій Радзієвський, адвокат

Юрій Радзієвський також зазначив, що президент Володимир Зеленський уже не вперше намагається звільнити небажаних чиновників через скасування указів своїх попередників про їхнє призначення. Адвокат нагадав, що своїм указом від 24 травня 2019 року №323/2019, Зеленський уже скасовував Указ Президента України від 4 травня 2019 року №187 «Про призначення В. Горковенка членом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення». Мета документу була аналогічною – звільнити члена Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення із займаної посади.
За словами юриста, Верховний Суд визнав протиправним цей Указ Президента, але відмовив у задоволенні вимоги про поновлення Володимира Горковенка на роботі (рішення від 19 грудня 2019 року у справі № П/9901/286/19). Суд виходив з того, що оскільки припинення повноважень позивача, як члена Національної ради, відбулося не у зв’язку з його звільненням, а у зв’язку зі скасуванням акту про призначення та виданого на його підставі наказу, вимога позивача про поновлення на посаді задоволенню не підлягає.

«Після скасування протиправного Указу Президента від 24 травня 2019 року №323/2019, член Національної ради буде вважатися таким, що призначений на посаду. Але оскільки на його посаду вже призначено іншу особу, а склад Національної Ради має визначену чисельність і квотні обмеження, питання відповідності фактичного складу Національної ради вимогам закону, має бути вирішене Президентом України в межах визначеної квоти відповідно до наданих йому повноважень. Таким чином, за позовом Олександра Тупицького, Верховний Суд скасує Указ Президента №124/2021, як протиправний, але не поновить позивача на посаді судді Конституційного суду України»— Юрій Радзієвський, адвокат

Нагадаємо, 27 березня президент Володимир Зеленський підписав Указ №124/2021, яким скасував укази про призначення суддями Конституційного суду України Олександра Тупицького й Олександра Касмініна, підписані екс-президентом Віктором Януковичем 14 травня і 17 вересня 2013 року відповідно. Рішення ухвалене через те, що «окремі судді Конституційного суду України, призначені Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності і національній безпеці України».

Олександр Тупицький заявив, що оскаржить указ Зеленського у Верховному Суді України. Він зазначив, що Конституцією і законом про КСУ прямо визначено, що рішення про звільнення судді ухвалює виключно Конституційний суд на спеціальному пленарному засіданні.

Додамо, що наприкінці грудня за підсумками засідання РНБО, Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення Олександра Тупицького з посади судді КСУ на два місяці. Приводом стало скандальне рішення КСУ від 27 жовтня 2020 року щодо неконституційності відкритих електронних декларацій та деяких повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

В Конституційному суді заявили, що глава держави вийшов за межі своїх повноважень.

19 січня 2021 року Управління державної охорони не пустило Тупицького до приміщення КСУ. Він продовжує виконувати службові обов’язки в дистанційному режимі.

У лютому Окружний адмінсуд Києва відмовив розглядати позов Тупицького про поновлення на посаді судді КСУ.

Водночас, представник президента в КСУ Федір Веніславський назвав законним указ президента про звільнення Олександра Тупицького. Він пояснив це діями екс-судді, які легалізують незаконну анексію Криму.

Інші новини
Контакти
03038, м. Київ, вул. Ямська, 35/34, офіс 120
Пн-Пт: з 9-00 до 18-00, Сб, Нд: - за домовленістю