В Україні зараз почесніше бути активістом, ніж суддею – Юрій Радзієвський

24.09.2021
В Україні зараз почесніше бути активістом, ніж суддею – Юрій Радзієвський

Професія судді колись була дуже почесною і шанованою в Україні, але, на жаль, зараз все сильно змінилося, в суспільстві виник стереотип, що суддя – це завжди про корупцію, про хабарі, про щось незаконне і погане. Саме через таку призму діяльність суддів сприймається суспільством. Склалася дивна ситуація, коли набагато почесніше бути активістом, ніж суддею.

Про це заявив керуючий партнер адвокатського об’єднання «Радзієвський і партнери» Юрій Радзієвський під час круглого столу «Оцінка діяльності судової системи та шляхи її реформування», який пройшов в інформаційному агентстві «Українські новини».

«Кожен може виправдати суддівською продажністю свій непрофесіоналізм, свою низьку кваліфікацію. Кожен чиновник, який виносить незаконне рішення, яке в подальшому відміняється судом, завжди говорить, що «я все зробив правильно, а черговий поганий суддя-хабарник звів нанівець всю мою роботу». Правоохоронці, коли передають до судів шиті білими нитками справи, в яких судді не мають іншого вибору, крім як винести виправдальний вирок, завжди апелюють до того, що зробили все належне, зловили бандита, відправили до суду, а погані судді відпускають його на волю і вони з цим нічого не можуть зробити», – зазначив юрист.

Він навів приклад із власної практики.

«У мене особисто був приклад, коли нашого клієнта правоохоронці намагалися взяти під варту за абсолютно надуманою справою при повній відсутності належних та допустимих доказів. Суд розглядав клопотання про взяття під варту, ми навели свої аргументи, показали, що нема про що навіть говорити, і суддя абсолютно прогнозовано винесла рішення про домашній арешт. Увечері один з керівників цього правоохоронного органу писав в ФБ, що у його підлеглих опускаються руки, мовляв, вони в черговий раз зловили злочинця, а суд в черговий раз продався і його відпустив. Тобто будь-який у нас зараз може кидатися брудом в суддю, ображати, погрожувати, і за це нічого не буде», – зазначив він.

Юрист нагадав, що активісти можуть навіть привозити шибениці під будинки суддів.

«Відомий інцидент, коли в лютому 2018 одеський активіст розбив сокирою автомобіль у дворі Солом’янського суду. Я не чув, щоб по відношенню до нього вступив в силу вирок по 378 статті за умисне пошкодження майна судді, але я чув, що через три місяці після інциденту він був обраний до складу Ради громадського контролю НАБУ, тобто активіст пішов на підвищення. Це красномовний сигнал для всіх «активістів», що треба робити для того, щоб просуватися кар’єрними сходами», – обурений адвокат.

Він також нагадав, в яких умовах працюють українські судді.

«Багато судів в третьому тисячолітті не можуть собі дозволити таку розкіш як опалення взимку, послуги телефонного зв’язку. Вони не відправляють повістки і судові рішення сторонам, тому що у них на це банально немає грошей. У багатьох судах відсутня необхідна кількість штатних суддів, деякі суди зовсім припиняють свою роботу, тому що там немає жодного призначеного судді. Відповідно, це збільшує навантаження на тих суддів, які залишаються працювати, воно обчислюється сотнями справ в день. Я іноді, коли заходжу в судах в кабінети помічників, бачу ті стоси справ, які потрібно не просто прочитати, в них треба розібратися, проаналізувати, щоб винести обґрунтоване і законне рішення. Я впевнений, що їх фізично навіть прочитати не можна, на це немає часу», – розповів він.

Юрист визнає наявність проблем у судовій системі, але закликає не гребти всіх суддів під одну гребінку.

«Я не хочу сказати, що всі судді янголи, що над головами у них німби, а за спиною крила, є різні люди і в цій професії, але впевнений, що там працюють багато чесних і професійних людей. Єдине що вони хочуть, щоб їм не заважали це робити », – зазначив він.

Він також скептично ставиться до нової судової реформи, бачачи в ній лише спробу чергового переділу сфер впливу в судовій системі.

«У нас стає доброю традицією реформувати судову систему. Збиваюся з рахунку, як часто ці судові реформи змінюють одна одну. Я впевнений, що за будь-якої судової реформи мова йде не про поліпшення роботи судової системи, а про її банальне підпорядкування черговий провладній команді.

Не вирішить проблеми українських судів, на думку Радзієвського, і залучення до їх реформування іноземців.

«Іноземці не є і не можуть бути панацеєю, вони завжди будуть думати тільки про свої національні інтереси, а не про національні інтереси України», – переконаний юрист.

Джерело: Капітал

Інші новини
Контакти
03038, м. Київ, вул. Ямська, 35/34, офіс 120
Пн-Пт: з 9-00 до 18-00, Сб, Нд: - за домовленістю