Офшорний скандал – чи винен Зеленський?

10.11.2021
Офшорний скандал – чи винен Зеленський?

Довгий час Володимир Зеленський вважався “чистою” людиною з народу, не причетною до жодних корупційних схем, як, ймовірно, його попередники. Два роки журналістські розслідування про корупцію стосувалися найближчого оточення глави держави, але не його самого. Але в жовтні 2021 року вийшли у світ одразу два розслідування, де згадали Зеленського і схеми з виведенням капіталу з банків. “Парламент.UA” спільно з юристами проаналізував оприлюднені факти на предмет причетності до них тоді ще не президента України та оцінив шанси відкриття кримінальних справ.

Про що йдеться у розслідуванні Pandora Papers, де згаданий Зеленський

Понад 600 журналістів з різних куточків світу рік досліджували 11,9 мільйона офшорних документів, які стали публічними після нового наймасштабнішого витоку. Цей проєкт дістав назву Pandora Papers. Українські журналісти також долучилися до вивчення паперів. “Слідство.Інфо” стверджує, що знайшло підтвердження, що офшорні фірми Володимира Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних з олігархом Ігорем Коломойським. Це відбувалося у період, коли студія “Квартал 95” почала співпрацювати з телеканалом 1+1.

Так от, документи нібито підтверджують, що у 2012 році “кварталівці” зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. В серці цієї мережі перебувала досі невідома фірма Maltex Multicapital Corp. Згідно з документами витоку, компанія була порівну поділена між фірмами Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів та ще одного “кварталівця” – сценариста та режисера продуктів студії Андрія Яковлева.

Номінальним власником центру мережі виступала інша фірма, Davegra Limited. На той час її власником був нинішній очільник Служби безпеки Іван Баканов. Саме він підписав так звану “трастову декларацію” – документ, який фіксує відносини між номінальним та реальним власником компанії. Як пояснив “Слідству.Інфо” експерт зі структурування активів Максим Греков, трастові декларації зазвичай укладають для збереження конфіденційності реального власника компанії. Тобто, фірма Баканова виступила номінальним власником Maltex Multicapital, щоб приховати реального — Володимира Зеленського та його партнерів.

Як з’ясували журналісти, 40 мільйонів доларів формально були сплачені як внесок до статутного капіталу. Офшорних компаній, які ймовірно перераховували кошти “кварталівцям”, підозрюють у відмиванні мільярдів з “ПриватБанку” – співвласником цієї фінустанови раніше був Ігор Коломойський.

Крім того, за даними джерел “Слідства.Інфо”, переказ грошей відбувався через кіпрську філію “ПриватБанку” – ту саму, через яку олігарх міг відмивати мільйони. Нові документи засвідчують, що принаймні одна з компаній очільників “Кварталу 95” мала рахунок у цьому банку. Тобто, офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням “брудних” грошей.

Чи є вина Зеленського у тому, що йому закидають

У розслідуванні є кілька моментів, які викликають питання. Одне з них стосується можливого розкрадання коштів “ПриватБанку” (ст. 191 КК України). У сюжеті згадується про те, що експерти не підтвердили факт завдання збитків діями саме колишніх співвласників банківської установи.

Тобто, як пояснив у коментарі “Парламент.UA” адвокат, керівник кримінальної практики АО “Радзієвський і партнери” Віталій Чаюн, про причетність до цього Зеленського не йдеться. Проте встановлення факту розкрадання коштів є ключовою вимогою для притягнення до кримінальної відповідальності за інше правопорушення – відмивання майна, одержаного злочинним шляхом (ст. 209 КК України). Мовляв, якщо не буде встановлений факт розкрадання, жодну людину не можна звинуватити в легалізації коштів, отриманих в наслідок такого розкрадання.

У розслідуванні йдеться наступне: “Американські правоохоронці вважають, що Коломойський придбав нерухомість у США за гроші “ПриватБанку” та “брудні” кошти з банку, які пройшли через офшори, могли б теоретично опинитися у ключових осіб “Кварталу 95″”.

Твердження про висновки “американських правоохоронців” не містять посилання на будь-які офіційні документи чи судові рішення, які б вказували на факт вчинення злочину І. Коломойським чи тим паче В. Зеленським. У ЗМІ згадувалась інформація про офіційне розслідування, що проводиться у США за цими фактами, але інформації про його результати віднайти не вдалось, – стверджує Віталій Чаюн.

За його словами, з сюжету вбачається, що твердження про відмивання коштів базуються на припущеннях на кшталт: “могли б опинитися”, “могли бути частиною історії з відмивання грошей”, “не виключено, що за них було придбано елітну нерухомість”. Правоохоронці мусять офіційного обвинуватити людей у розкраданні коштів та довести умисел Зеленського на легалізацію “брудних” коштів та його обізнаність у факті злочинного походження з грошима.

Ще одне можливе правопорушення  – ухилення від сплати податків (ст. 212 КК України). Адвокат виявив це у контексті: “продукти створюють і показують переважно в Україні, при цьому розрахунки проводять через іноземні фірми, а тому податки не йдуть до українського бюджету… Операції з оплати послуг Кварталу 95 можливо були оформлені як внесок до статутного капіталу компанії, що опосередковано належить Зеленському Володимиру”.

Дійсно, згідно з податковим законодавством України, роялті та дивіденди підлягають оподаткуванню. Якщо послуги надаються на території України, то оподатковуватися вони мають на загальних підставах.

Маскування одних операцій (оплата наданих послуг) під інші (інвестиційний внесок до статутного капіталу) може використовуватися з метою ухилення від [сплати] податків та інших обов’язкових платежів. Водночас наданої у сюжеті інформації не достатньо для того, щоб дійти до будь-яких однозначних висновків про наявність факту вчинення ухилення від сплати податків чи причетності певних осіб до такого злочину, – зауважив Віталій Чаюн.

Додамо, що для того, аби надати об’єктивну оцінку наведеним фактам, необхідно дослідити документацію стосовно фінансово-господарських взаємовідносин між компаніями. Це дозволить з’ясувати спрямованість умислу учасників договірних відносин.

Джерело: Парламент.ua

Інші новини
Контакти
03038, м. Київ, вул. Ямська, 35/34, офіс 120
Пн-Пт: з 9-00 до 18-00, Сб, Нд: - за домовленістю