Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року прийняв постанову № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» якою, зокрема, зупинено перебіг строку для прийняття спадщини на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Постанова набрала чинності 29 лютого 2023 року, а відтак виходить, що строк для прийняття спадщини на час дії воєнного стану замість шести місяців становить десять.
На перший погляд все добре, але, чи то в силу незнання основ цивільного законодавства, або ж у зв’язку з поспіхом, – Кабінет Міністрів України створив ієрархічну колізію між законодавчими актами, тим самим надавши спадкоємцям «медвежу послугу», наслідки якої очікувано знайшли своє відображення в спадкових спорах. Постанова Кабінету Міністрів України вочевидь суперечить Цивільному кодексу України й така суперечність вирішується не на користь першої.
Так про що йдеться мова? – а про те, що подана заява про прийняття спадщини або про відмову від її прийняття після спливу встановленого Цивільним кодексом України шестимісячного строку наражає спадкоємців на несприятливі юридичні наслідки які прямо пов’язані з учиненням або не вчиненням дій, до прикладу на такі як: (а) відмова нотаріуса або уповноваженої посадової особи органу місцевого самоврядування в учиненні нотаріальної дії; (б) відумерлість спадщини; (в) покладення обов’язків спадкодавця на спадкоємця; (г) перерозподіл спадщини; (ґ) невизнання або оспорення права на частку спадщини іншими спадкоємцями; (д) зменшення частки у спадщині; тощо.
Для убезпечення свого права на спадщину не зволікайте та звертайтеся за професійною правничою допомогою до Адвокатського об’єднання «Радзієвський і партнери». Ми допоможемо реалізувати, а за необхідності – захистити права спадкоємців та сприяти їх виконанню.