Символічні санкції не завдадуть шкоди російським нафтовикам

08.07.2021
Символічні санкції не завдадуть шкоди російським нафтовикам

Санкції Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) помітно не вплинуть на роботу російських нафтових компаній. Таку думку висловили адвокати і юристи. Зокрема, адвокат, кандидат юридичних наук В’ячеслав Якубенко впевнений, що з пролонгацією санкцій для таких компаній, як «Роснефть», «Лукойл» і декількох «дочірніх» структур «Газпрому» нічого не зміниться.

«Мова про автоматичне продовження санкцій, нехай і з деякими змінами, від яких особливого ефекту чекати не варто, тому що названі компанії активної діяльності в Україні не проводять. А якщо, наприклад, мова про закупівлю для українського ринку палива у тій же «Роснефті», то її здійснює фірма-посередник – в даному випадку азербайджанська компанія «Сокар». У «Лукойлу» теж давно немає на території України ніяких серйозних активів», – говорить В’ячеслав Якубенко.

Якби ці санкції дійсно комусь заважали, вважає адвокат, їх можна було б ефективно скасувати, але оскільки їх навіть ніхто не оскаржує, введення цих санкцій – більше символічний жест політичного характеру. При цьому, за його словами, складно зрозуміти послаблення заборон для компанії «Лукойл».

«Лукойл» отримав якесь послаблення для своєї діяльності у вигляді скасування заборони на торговельну діяльність, хоча ця компанія раніше прекрасно пристосувалася до існування санкцій і працювала в Україні через інші фірми, які не ввійшли до списку санкцій», – каже Якубенко.

У свою чергу, керуючий партнер АО «Радзієвський і партнери» адвокат Юрій Радзієвський говорить про те, що таким чином для «Лукойлу» «розчищають дорогу» для здійснення в Україні торговельної діяльності.

З переліку заборон, які діяли щодо цієї компанії раніше, викреслили таку санкцію, як обмеження торгових операцій. В такому випадку, на думку юриста, компанія зможе вести бізнес в Україні практично без обмежень. «І тепер «Лукойл», що отримав можливість здійснення торгових операцій, наприклад, зможе собі купити в Україні мережу АЗС і торгувати нафтопродуктами», – резюмує адвокат.

Що стосується заборон на участь в приватизації, то цей захід, за його словами, не більше ніж формальність. Більше того, запевняє юрист, поставивши собі за мету взяти участь в приватизації об’єктів в Україні, «Лукойл» завжди зможе це зробити через якихось третіх осіб або споріднені структури.

Адвокат Сергій Цимбалюк нагадує, що повноваження Ради національної безпеки і оборони (РНБО), яка своїм рішенням наклала санкції, в тому числі на російських нафтових гігантів, виписані окремим законом. І серед них немає повноваження обмежувати господарську діяльність будь-яких суб’єктів шляхом накладення санкцій.

«Як громадянин України я такі обмеження для компаній країни-агресора підтримую, але як адвокат кажу, що влада обрала для цього не той шлях, – пояснює Сергій Цимбалюк. – Тому що з точки зору права будь-які обмеження господарської діяльності суб’єктів не мають під собою належного юридичного підґрунтя. І всі компанії, що опинилися в списку санкцій, в тому числі і нафтові, якщо буде в них таке бажання, можуть оскаржити ці обмеження в судовому порядку. Тому Україні потрібно змінити закон про РНБО, надавши раді певні повноваження, а потім все реалізовувати юридично грамотно».

Зрозуміло, що ігнорувати санкції, незважаючи на те, що «кульгає» механізм їх запровадження, не вийде. Але адвокат вважає, що будь-яка з цих компаній – «Роснефть», «Лукойл» або «дочки» «Газпрому» – може піти по шляху звернення до міжнародних судових інстанцій, щоб їх скасувати.

У червні 2021 р РНБО на три роки продовжив санкції, введені в травні 2018 р щодо російських нафтових компаній. Відносно «Роснефті» обмежувальні заходи залишаються незмінними: блокування активів, обмеження торгових операцій і запобігання виведення їх капіталів за межі України. Під аналогічні заборони потрапили «дочки» «Газпрому».

При цьому для компанії «Лукойл» нові санкції не передбачають заборони на ведення торговельної діяльності та блокування активів, але передбачають заборону на участь в приватизації.

Джерело: enkorr

Інші новини
Контакти
03038, м. Київ, вул. Ямська, 35/34, офіс 120
Пн-Пт: з 9-00 до 18-00, Сб, Нд: - за домовленістю