Невдовзі розмір штрафів в Україні більше не буде прив’язаний до прожиткового мінімуму. Про це заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна. На початку року відповідний законопроект № 2720 було зареєстровано у Верховній Раді. Документ пропонує внести зміни до КУпАП і Кримінального кодексу в частині визначення розміру штрафів за правопорушення, а також сум, необхідних для кваліфікації правопорушень.
Сьогодні сума штрафу розраховується у неоподаткованих мінімумах доходів громадян (НМДГ), і становить 17 грн. В свою чергу суми, необхідні для кваліфікації діянь (шкода), визначаються у відсотках від прожиткового мінімуму (50%).
Законопроект пропонує замінити поняття НМДГ на «штрафну ставку», а кваліфікацію правопорушень здійснювати виходячи із «розрахункової одиниці». Розмір «розрахункової одиниці» буде визначатись законом про Державний бюджет на відповідний рік. Таким чином «штрафна ставка», а отже і суми штрафів, тепер будуть змінюватись щорічно. При цьому їх розмір має становити 2% від «розрахункової одиниці».
На скільки реально збільшяться штрафи, можна буде казати лише після визначення законом суми «розрахункової одиниці», яка наразі не відома.
«Прив’язка штрафів до розміру прожиткового мінімуму або до розміру НМДГ була розпочата ще за СРСР і була обумовлена необхідністю уніфікувати систему покарань за правопорушення. Але прив’язка штрафів до певної величини спрощує процес їх розрахунку та дозволяє оперативно їх актуалізувати залежно від інфляції, обсягу доходів і т.п. Оскільки прив’язка до прожиткового мінімуму була умовною, її скасування не матиме суттєвого значення», – пояснив в коментарі виданню Realist.online адвокат Віталій Чаюн, керівник кримінальної практики АО «Радзієвський і партнери».
До рівня прожиткового мінімуму наразі прив’язано більше сотні різних показників, що не дозволяє змінювати його кардинально (автоматично змінюються показники бюджету, зростають витрати та ін). Прив’язка штрафів до певної величини спрощує процес їх розрахунку та дозволяє оперативно їх актуалізувати в залежності, зокрема, від індексу інфляції та обсягу реальних доходів населення.
Єдиним негативним наслідком прийняття законопроекту може стати встановлення розміру «розрахункової одиниці» на рівні, що значно перевищує нинішній прожитковий мінімум, що призведе до значного зростання штрафів за правопорушення.